درباره روستای هسنیجه

جولای 1, 2020 By sirovini_sirovin 0

هسنيجه روستايي است در بخش مهر دشت از توابع نجف آباد. قدمت روستا براساس سنگ نوشته‌هاي قبرستان قديمي روستا بالغ بر 1000 سال است.[نيازمند منبع] در زمان صفويه يكي از استراحتگاه‌هاي كاروان‌هاي مسير اصفهان به گلپايگان بوده‌است. به همين دليل كاروانسراي شاه عباسي ساخته شده در اين روستا يكي از آثار فرهنگي مهم اين منطقه بحساب مي‌آيد. مردمان اين روستا به شغل كشاورزي و دامداري مشغول مي‌باشند. در سال‌هاي اخير وجود شهرك‌هاي صنعتي هسنيجه، دهق و علويجه در نزديكي روستا موجب جذب بخشي از نيروي كار به بخش صنعت شده‌است. در چند سال اخير به دليل كمبود بارش و مشكلات ناشي از بحران آب و نبود امكانات آموزشي كافي در روستابيشتر افراد خصوصا جوانان به شهرهاي مجاور مهاجرت كرده‌اند.و فقط مرده‌هاي خود را در روستا دفن مي‌كنند.


روستای هسنيجه با قدمتی بیش از هزار سال در 90 کیلومتری شمال غربی شهر اصفهان. این روستا در بخش مهردشت (عربستان) از توابع شهرستان نجف آباد واقع شده است.
بر اساس نسخ خطی قدیمی وجه تسمیه روستا از نام حسنیه که یکی از کنیزان امام جعفر صادق (ع) بوده ، گرفته شده و با گذشت زمان به حسنیجه و سپس هسنیجه تغییر پیدا کرده است. اگرچه هم اکنون نیز در برخی از مکاتبات اداری گاها بصورت حسنیجه نوشته میشود.